Do farmakologicznego leczenia choroby alkoholowej używane są różnorodne leki. Najlepiej jest dobierać je według indywidualnych potrzeb pacjenta. Dużo leków opisanych jest na stronie http://leczyc.pl/leczenie-alkoholizmu/leczenie-farmakologiczne/

Jednym z tego rodzaju leków jest Anticol, który jest stosowany zarówno pod postacią wszywki, jak i tabletek doustnych. Jego działanie polega na zaburzeniu metabolizmu spożywanego alkoholu, co wywołuje u alkoholika objawy podobne do zatrucia, na przykład wymioty, zaburzenie rytmu serca czy drgawki. Chcąc zapobiec tego rodzaju objawom alkoholik nie może oddawać się nałogowi. Kolejny lek to Adepend, którego zadaniem jest zmniejszenie łaknienia na alkohol. To idealne rozwiązanie dla osób, którym udało się wygrać z nałogiem i nie chcą doprowadzić do nawrotu choroby. Terapia tym lekiem powinna jednak być ciągła i trwać co najmniej trzy miesiące. Kolejnym lekiem jest niezarejestrowany w Polsce Baklofen. Redukuje on napięcie mięśniowe, co również pozwala na zmniejszenie łaknienia na alkohol. Należy jednak pamiętać, że jego stosowanie należy w jeszcze w naszym kraju do terapii eksperymentalnych. Inny lek, który wspomaga pozostanie przy abstynencji, to Campral. Zwiększa on stężenie serotoniny we krwi oraz w mózgu. Istotnym aspektem jego stosowania jest rozpoczęcie terapii dopiero po całkowitej detoksykacji. Pomocnym środkiem jest również Selincro, który należy zażywać w razie potrzeby – gdy przewidywane jest spożycie alkoholu. Jego efektem jest zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu. Stosowanie Selincronu powinno być połączone ze stałą pomocą psychologiczną. Jedną z najbardziej popularnych metod leczenia jest stosowanie tak zwanej wszywki alkoholowej Esperal. Jest to lek, który wymusza całkowitą abstynencję na pacjencie.

Chorobie alkoholowej często towarzyszą różnego rodzaju zaburzenia fizyczne oraz psychiczne. W związku z tym w czasie farmakologicznego leczenia alkoholizmu stosowane są także odpowiednie środki leczące także pozostałe schorzenia.